close
تبلیغات در اینترنت
مقایسه تخصصی نمایشگر آیفون 5 با گلکسی اس 3 و آیفون 4

یکشنبه 30 دی 1397

دانلود نرم افزار وکسب درآمد

جستجوگر پیشرفته سایت

تبلیغات ویژه

سایت اسکینک دات آی آر

همکاری

از این پس شما کار بران عزیز نیز می توانید مطلب ارسال کنید هم اکنونعضو شوید وبا مطالعه قوانین پست ارسال کنید

            قوانین سایت                                       ارسال مطلب


پس از معرفی آیفون 5، مشخصات تقریبی نمایشگر این تلفن در وب سایت اپل منتشر شد. ما نیز مقاله‌ای براساس این اطلاعات در زومیت ارائه نمودیم و از اینکه تغییری بنیادی در نمایشگر آیفون جدید اتفاق نیافتاده، انتقاد کردیم. حال براساس آزمایشاتی که DisplayMate برروی نمایشگر آیفون ۵ انجام داده، مشخص شده است که تفاوت نمایشگر آیفون 5 نسبت به آیفون 4 و 4S تنها در ابعاد آنها نیست. با زومیت همراه باشید تا مقایسه تخصصی نمایشگر این تلفن هوشمند جنجالی را با رقیب اصلی خود یعنی گلکسی اس 3 مشاهده کنید.

 

در ابتدا باید بگویم که آیفون 5 سرشار از موفقیت و شکست بوده است. از سیستم-روی-یک-چیپ A6 می‌توان به عنوان یک نمونه از موفقیت این تلفن و از اپلیکیشن نقشه به عنوان یک نمونه از شکست آن یاد کرد. موارد بسیاری را می‌توان به عنوان نقاط قوت و ضعف آیفون ۵ برشمرد. اما حالا این سوال پیش می‌‍آید که نمایشگر آیفون 5 در کدام دسته قرار می‌گیرد، موفقیت و یا شکست؟ در ادامه به طور کامل به این سوال پاسخ داده خواهد شد.

طبق نظر DisplayMate آیفون 5 بهترین نمایشگر تلفن‌های هوشمند و به طور کل وسایل قابل حمل را دارد و تنها به آیپد جدید (آیپد ۳) این نبرد را واگذار کرده است. وب‌سایت DisplayMate در زمینه کالیبره کردن نمایشگر و آزمایش و بررسی آن‌ها همانند یک استاندارد می‌ماند و تقریبا همه اهل فن آن را قبول دارند. بنابراین نتیجه این آزمایش به نظر شخصی اینجانب ارتباطی ندارد و تنها نظر کارشناسی وب سایت حرفه‌ای DisplayMate است.

حال این سوال پیش می‌آید که معیار یک نمایشگر خوب از دید این وب سایت چیست؟ مگر کنتراست گلکسی اس 3 هزاران بار بیشتر از نمایشگر آیفون نیست، پس چگونه آیفون 5 را بهتر دانسته‌اند؟

معیار اول: میزان قابل خواندن بودن زیر نور آفتاب

اولین معیاری که از دید DisplayMate برای تشخیص نمایشگر بهتر اهمیت دارد، میزان واضح بودن تصویر در زیر نور آفتاب است. به همین منظور کنتراست واقعی این 3 نمایشگر(گلکسی اس 3 ، آیفون 5 و آیفون 4) را در زیر نور شدید آفتاب اندازه گیری کرده‌اند. در این آزمایش آیفون 5 کنتراست 121 را بدست آورد که یک رکورد در آزمایشات این وب‌سایت به حساب می‌آمد. گلکسی اس 3 عددی بین 45 تا 57 را بدست آورد و آیفون 4 نیز عدد مناسب 77 را کسب نمود.

البته برخی بر این باورند که سیستم مدیریت انرژی گلکسی اس 3 موجب کم بودن حداکثر روشنایی و کنتراست نمایشگر است. طبق اندازه‌گیری انجام شده حداثکر روشنایی گلکسی اس 3 بین 224 تا 283 شمع بر متر مربع است در صورتی که حداثکر روشنایی آیفون 5 در تمام شرایط 556 شمع بر متر مربع و در آیفون 4 در حدود 541 شمع بر متر مربع است.

 

          IPHONE 5   

IPHONE 5 GALAXY S III

GALAXY S III IPHONE 4   

حداکثر روشنایی زمانی که کل نمایشگر سفید است

541 cd/m2 عالی

556 cd/m2 عالی

224 cd/m2 ضعیف

حداکثر روشنایی زمانی که 1 درصد نمایشگر سفید است

541 cd/m2 عالی

556 cd/m2 عالی

283 cd/m2 خوب

میزان روشنایی سیاه در حداکثر روشنایی

0.48 cd/m2 خیلی خوب برای موبایل

0.41 cd/m2 خیلی خوب برای موبایل

کمتر از 0.005 cd/m2 بسیار عالی

کنتراست نمایشگر در محیطی با نور کم

1,117 خیلی خوب برای موبایل

1,356 خیلی خوب برای موبایل

بیش از 45,000 بسیار عالی

کنتراست در محیطی با نور شدید

77 خیلی خوب

121 عالی

45 - 57 خوب

قابل خوانده شدن در نور شدید

خیلی خوبA–

عالی     A

خوب    B

معیار دوم: میزان انعکاس نور

یکی از مواردی که در کیفیت تجربه کاربر از مشاهده نمایشگر اهمیت دارد، میزان انعکاس نور آن می‌باشد. آیفون 5 در این مورد نیز رکورد خیلی خوبی به جا گذاشته است. این تلفن هوشمند تنها 4.6 درصد از نور از جهات مختلف را منعکس نموده (بهترین عدد بدست آمده در این وب‌سایت 4.4 درصد است) در صورتی که گلکسی اس 3 که خود یکی از بهترین‌ها در این زمینه بوده، 5 درصد از نور را منعکس کرده است.

Reflectance 9

آیفون 4 نیز عدد نامناسب 7 درصد را بدست آورد. هم گلکسی اس 3 و هم ایفون 5 به دلیل یکپارچه بودن شیشه و پنل نمایشگر این اعداد خوب را بدست آوردند. اگر بخاطر داشته باشید یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های لومیا ۹۲۰ نوکیا، فناوری PureMotion  نمایشگر آن است که براساس اعلام نوکیا بازده بسیار خوبی میزان انعکاس نور دارد، اما از آنجایی که هنوز این تلفن وارد بازار نشده، امکان مقایسه آن وجود نداشته است.

                   

 

GALAXY S III IPHONE 4   

 

         

IPHONE 5   

IPHONE 5 GALAXY S III

 

میانگین انعکاس نور از تمام جهات

7 درصد انعکاس خیلی خوب

4.6 درصد درصد انعکاس عالی

5 درصد انعکاس عالی    

معیار سوم: دقت در تولید رنگ‌ها

ایراد جالبی که به گلکسی اس 3 و کلا به نمایشگر AMOLED گرفته می‌شود این است که رنگ‌ها در این نوع از نمایشگرها بصورت اشباع شده و غیرواقعی نمایش داده می‌شوند. علت آن داشتن Color Gamut یا گستره رنگی بزرگتر از استاندارد است، و به همین دلیل رنگ‌ها طبیعی به نظر نمی‌رسند. البته بیشتر بودن گستره رنگ یک عیب نیست، و سازندگان نمایشگر آرزوی این اتفاق را سال‌ها داشته‌اند. چیزی که در این میان مشکل ایجاد نموده ROM و نرم‌افزار کنترل کننده است که باید وظیفه مدیریت تولید رنگ را بر عهده داشته باشد. به خاطر دارم که در گلکسی نوت زمانی که نمایشگر را در یکی از حالات Standard و یا Movie قرار می‌دادم این مشکل حل می‌شد و رنگ‌ها همانند LCD طبیعی به نظر می‌رسیدند. با این حال باید دید که سامسونگ چه راه‌حلی برای این مشکل نسبتا کوچک دارد. این شرکت می‌تواند قبل از مرحله نهایی و بسته بندی محصول به راحتی نمایشگر این تلفن هوشمند قدرتمند را کالیبره کند.

 

گلکسی اس 3 با گستره رنگ اولیه خود (بدون تغییر در تنظیمات) 139 درصد از استاندارد sRGB را پوشش داد ، آیفون 5 عدد 104 درصد را نشان داد و آیفون 4 عدد نا امیدکننده 64 درصد را بدست آورد. نمایشگر ایده‌آل نمایشگری است که ۱۰۰ درصد sRGB را پوشش دهد هر چند میزان پوشش از ۱۰۰ درصد بیشتر شود رنگ‌ها اشباع شده می‌شوند و هر چه از این میزان کمتر شود طیف و گستره رنگ کاهش می‌یابد. این اعداد نشان دهنده این هستند که گلکسی اس 3 رنگ‌ها را اشباعتر نشان می‌دهد که مناسب نیست، اما با تکنیک‌های نرم‌افزاری قابل حل است. نمایشگر آیفون 5 دقت بسیار بالایی در تولید رنگ دارد و تقریبا رنگ‌ها را آنگونه که هست نشان می‌دهد، کاری که کاربران حرفه‌ای با ساعت‌ها کالیبره کردن مانیتور حرفه‌ای خود بدست می‌آورند از همان ابتدا در آیفون 5 تنظیم شده است. و در نهایت درصد بدست آمده توسط آیفون 4 به معنای قادر نبودن نمایشگر آن در تولید بخشی از طیف رنگها را نشان می‌دهد.

معیار چهارم: مصرف انرژی

در این معیار LCD آیفون بسیار بهتر عمل کرده است و در جدول زیر می‌توانید نتایج بدست آمده را مشاهده کنید.

 

 

IPH GALAXY SI IPHONE 4

 

IPHONE 5

GALAX IPHONE 5 GALAXY S III

مصرف نمایشگر در حداکثر روشنایی قابل تنظیم

0.42 وات

0.74 وات

1.3 وات

نرخ نسبی مصرف در روشنایی 556 شمع بر متر مربع و اندازه 4 اینچ

0.51 وات

0.74 وات

2.2 وات

دوام باتری در حداکثر روشنایی

7.8 ساعت عالی

6.6 ساعت خیلی خوب

5.6 ساعت خیلی خوب

این معیار شاید برای موبایل اهمیت حیاطی نداشته باشد، اما به دلیل اینکه سعی شده بی‌طرفانه تمام جنبه‌ها بررسی شود از این معیار نیز نام برده شده است. وب‌سایت‌های CNET و Exteremetech به این معیار و معیار قبلی نپرداخته‌اند.

 

معیار پنجم: زاویه دید

زاویه دید مناسب یک برتری بی چون و چرای OLED بر LCD می‌باشد. هر چقدر هم که LCD از پنل پیشرفته‌ای استفاده کند، باز هم نمی‌تواند به اعداد و ارقام OLED در این معیار نزدیک شود. در جدول زیر می‌توانید به راحتی این مقایسه را مشاهده کنید. اما نکته‌ای که در زاویه دید OLED مشکل ایجاد نموده است، تغییر رنگ‌ها در زاویای مختلف است. در واقع یک نمایشگر با زاویه دید خوب، باید علاوه بر حفظ روشنایی تصویر، رنگ‌ها را نیز بادقت نمایش دهد، که آیفون در این مورد بهتر عمل نموده است. هر چند به نظر اینجانب که از هر دو این موبایل‌ها استفاده نمودم باید LCD در تمام زوایا آزمایش شود، چرا که در هر زاویه به یک رنگ متمایل می‌شود، اما در OLED تفاوت آنچنانی بین جهت و زوایای مختلف وجود ندارد.

 

E 4 IPHONE 4

IPHONE 5

GALAXY S III

میزان کاهش روشنایی در زاویه 30 درجه

57 درصد کاهش   کاهش خیلی زیاد

60 درصد کاهش   کاهش خیلی زیاد

28 درصد کاهش   کاهش زیاد

کنتراست در زاویه 30 درجه

556 خیلی خوب برای موبایل

594 خیلی خوب برای موبایل

بسیار بالا، اندازه‌گیری نشده است

جابجایی رنگهای بنیادی در زاویه 30 درجه

جابجایی کوچک Δ(u’v’) = 0.0096 2.4 times JNCD

جابجایی کوچک Δ(u’v’) = 0.0077  1.9 times JNCD

جابجایی کوچک Δ(u’v’) = 0.0234 5.9 times JNCD

جابجایی رنگ در یک رنگ ترکیبی قهواه‌ای (255, 128, 0)

جابجایی کوچک Δ(u’v’) = 0.0097 2.4 times JNCD

جابجایی کوچک Δ(u’v’) = 0.0098 2.4 times JNCD

جابجایی متوسط Δ(u’v’) = 0.0168 4.2 times JNCD

 

جمع بندی:

پس از عرضه آیفون،‌ انتقادهای بسیاری در مورد این تلفن مطرح شد، اما در کنار این انتقادها، بسیاری از امکانات آن نیز مورد تقدیر قرار گرفت. در این مقاله مشاهده کردیم که یکی از این مشخصه‌ها که به موفقیت این محصول کمک بیشتری خواهد کرد، نمایشگر آن است. در تمامی تست‌ها به جز زاویه دید آیفون 5 پیروز میدان بوده است. این به این معنا نیست که گلکسی اس 3 در این نبرد شکست خورده است. زیرا تنها معیارهای انتخاب مصرف کننده، برنده اصلی را مشخص خواهد کرد. DisplayMate استاندارد صنعت نمایشگر می‌باشد و نباید به این سادگی از کنار آن گذشت. در هر صورت می توان گفت که نمایشگر آیفون 5 یک پیشرفت چشمگیر نسبت به نسخه قبلی خود داشته است.

وب‌سایت DisplayMate جمع بندی خود را در یک جدول به صورت زیر بیان نموده است:

این جدول نشاندهنده ارزیابی کلی ما از نمایشگر این سه محصول بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده در لابراتوار است.  آیفون 5 با اختلاف چشمگیری نسبت به گلکسی اس 3 و آیفون 4 برتری داشته است.

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0بخش نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


ورود کاربران


عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد


آمار کلی سایت

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 116
  کل نظرات کل نظرات : 8
  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 1

  آمار بازدید آمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 74
  باردید دیروز باردید دیروز : 19
  ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
  ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
  بازدید هفته بازدید هفته : 287
  بازدید ماه بازدید ماه : 1,218
  بازدید سال بازدید سال : 1,218
  بازدید کلی بازدید کلی : 45,114

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آِ ی پیآِ ی پی : 54.209.202.123
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :


نظرسنجي

  نظر شما در مورد قالب وبللگ چیست؟  به نظر شما رهبر بازار تلفن‌های هوشمند در 6 ماه آینده کدام گوشی خواهند بود ؟


خبرنامه

  براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود


امکانات جانبی